Cuma Gününün Fazileti ve Cuma Gününün Önemi

Cuma Gününün Fazileti ve Cuma Gününün Önemi

           Her dinin olduğu gibi bizim dinimiz Müslümanlığın da birbirinden önemli günleri vardır. Her hafta büyük aşk ve şevkle eda ettiğimiz Cuma günü, bu değerli günlerin başında gelmektedir. Cuma gününün önemi ve Cuma gününün fazileti, her Müslüman için çok farklıdır.

Cuma gününün önemine başta yüce kitabımız Kuran’ı Kerim’de bahsedilmiştir. Cuma günü ile ilgili Kuran’ı Kerim’de geçen ayetlere bakarak bu günün anlam ve önemini idrak edebiliriz. Yüce Allah kutsal kitabımız Kuran’da Cuma günü ile ilgili şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma, 9)

Bu ayetten de görüldüğü üzere, Allah-ü Teala Cuma günü bütün Müslümanların Cuma namazını ifa etmelerini istemektedir. Bu emrinde Yüce Allah; insanların işlerinin ve güçlerinin ibadetlerinin önüne geçmemesine vurgu yapmıştır.

Cuma Gününün Önemine Dair Hadisler

            Kuran’ı Kerim’de geçen ayetlerin yanı sıra, Peygamber Efendimiz (S.A.V)’inde Cuma gününün önemine dair hadis-i şerifleri bulunmaktadır. Bu hadis-i şeriflerden bir kaçına göz atacak olursak:

“Bir kimse güzelce abdest alır sonra mescide gelir, susup okunacak hutbeyi dinlerse, gelecek cumaya kadar ve ondan sonraki üç gün içinde işleyeceği (küçük) günahları affedilir.” (Müslim, Cuma, 24)

“Cuma gününde bir saat vardır ki Müslüman, bu saate isabet ederek hayırlı bir şey isterse Allah ona istediğini verir.” (Müslim, Cuma, 15)

“Beş vakit namaz ve cuma namazı diğer cuma namazına kadar -büyük günahları işlemediğin sürece- aralarında işlenen (küçük) günahlara kefarettir.”(Müslim, Tahâre, 14-15)

Hem yüce Allah’ın, hem de O’nun elçisi olan Peygamber Efendimizin bu uyarı ve müjdelerini dikkate aldığımızda Cuma gününün önemini ve Cuma gününün faziletini daha iyi anlıyoruz. Her hafta tekrarlanan bu mübarek günü hakkıyla ifa etmek, bütün Müslümanların boynunun borcu hükmündedir.

Share Button

Resimli Cuma Mesajları

Cuma Mesajları - 7 Adet Özgün ve Anlamlı

You will also like

Talk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

// Social icons // Facebook // VKontakte // Odnoklassniki // Twitter // Instagram // YouTube // Telegram // Search form icon (zoom icon) // Footer WordPress icon // Arrow icon // Edit icon // Rate icon