Cuma Mesajları

Cuma Mesajları Paylaş Hatırlatır!

Cuma Günü İçin Hadis-i Şerifler ve Afrin Operasyonu İçin Dualar

Cuma günü gönüllerin bir ellerin tek bir ağızdan arşı alaya dualar ederek af dilenerek nidalarda bulunduğumuz ve müslüman , islam duygularının arttığı bir gündür. Cuma gününde camiler dolup taşar namazlar eda edildikten sonra insanlar bir birilerinin hal ve hatrını sorarlar, Tabiki Cuma gününde af ve bir çok dualarımızın yanında Suriyenin Afrin noktasına ilerleyen Türkiyenin aslan mehmetçiklerine bol bol dua eder onlara zarar gelmemesi için eller semaya kalkar. Afrindeki kardeşlerimiz için aşağıdaki duayı mutlaka okuyup eksik etmeyelim. Bu duamızı aşağıdaki sosyal paylaşım simgelerine tıklayarak paylaşalım kardeşlerim.

– Allah’ım afrinde kahramnlar gibi düşmanlar ile savaşan mehmetçiklerimizi koru, mehmetçiklerimizi gözle gördükleri hiçbir şeyden korkmamayı nasip et Ya Rabbi ! Onlara sıhat afiyet eyle, yzülerinin akıyla memleketlerine dönmeyi nasip edit, afrinde kalleş oyunlara karşı mücadelelerinde zararsın kurtulmayı nasip et Allahım. Amin Amin Amin. ZAFER ALLAH’IN!

PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V.) CUMA GÜNÜ İLE ALAKALI HADİSLERİ :

Kıyamet o gün kopacaktır. Allah’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın. (Buhari, İ. Ahmed)

Cuma, müminlerin bayramıdır. Bugün yapılan ibadetlere en az, iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da, iki kat yazılır. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur. (Ramuz)

Cuma günü günah işlemeden geçerse, diğer günler de selametle geçer. (İ.Gazali)

Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır” derler. (Deylemi) Cuma diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir. (Taberani)

Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri. (Deylemi) Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur. (Taberani)

Cuma günü sabah namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolur. (İbni Sünni)

Cuma günü veya gecesi ölen mümin, şehid olur, kabir azabından kurtulur. (Ebu Nuaym) Ana-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur. (Tirmizi)

Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir. (İsfehani)

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.